Orion Fans OD6038-24LBVXC02A
OD6038-24LBVXC02A picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-24LBVXC02A
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-24LBVXC02A.pdf
Availability of OD6038-24LBVXC02A
QUANTITY
OD6038-24LBVXC02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-24LBVXC02A
Internal Part NumberEIS-OD6038-24LBVXC02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
SeriesOD6038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow38.0 CFM (1.08m³/min)
Static Pressure0.580 in H2O (144.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise50 dB
Power (Watts)4.00W
RPM6000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6038-24LBVXC02A
Related LinksOD6038-2, OD6038-24LBVXC02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6038-24LBVXC02A Details Description
Related parts for OD6038-24LBVXC02A
SWITCH LEVR SPDT 15A .187QC 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 600V 14-DIP datasheet.pdf
IC 12BIT 200KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6MICROPAK datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 15A datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 38.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 24DBI 8" MMCX datasheet.pdf