Orion Fans OD7015-12MB
OD7015-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD7015-12MB
Brief Description
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD7015-12MB.pdf
Availability of OD7015-12MB
QUANTITY
OD7015-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD7015-12MB
Internal Part NumberEIS-OD7015-12MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD7015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 70mm L x 70mm H x 15.5mm W
Air Flow28.5 CFM (0.807m³/min)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37 dB
Power (Watts)2.16W
RPM3500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range10.8 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD7015-12MB
Related LinksOD701, OD7015-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD7015-12MB Details Description
Related parts for OD7015-12MB
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 132QFP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
PANEL FAN 3U 120V DUAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 210MSPS 40QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 447MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
1500UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf