Orion Fans OD8015-12HSS10A
OD8015-12HSS10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12HSS10A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12HSS10A.pdf
Availability of OD8015-12HSS10A
QUANTITY
OD8015-12HSS10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12HSS10A
Internal Part NumberEIS-OD8015-12HSS10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12HSS10A
Related LinksOD8015-, OD8015-12HSS10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12HSS10A Details Description
Related parts for OD8015-12HSS10A
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF14A/AF14/AFF14A datasheet.pdf
RING TERM NON INS 4AWG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
BLADE TORX T6 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 57A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.3" YLW CA datasheet.pdf