Orion Fans OD8015-12LB
OD8015-12LB picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12LB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12LB.pdf
Availability of OD8015-12LB
QUANTITY
OD8015-12LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12LB
Internal Part NumberEIS-OD8015-12LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12LB
Related LinksOD801, OD8015-12LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12LB Details Description
Related parts for OD8015-12LB
DIODE GEN PURP 700V 35A DO203AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO datasheet.pdf