Orion Fans OD8015-12LSS10A
OD8015-12LSS10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12LSS10A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12LSS10A.pdf
Availability of OD8015-12LSS10A
QUANTITY
OD8015-12LSS10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12LSS10A
Internal Part NumberEIS-OD8015-12LSS10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12LSS10A
Related LinksOD8015-, OD8015-12LSS10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12LSS10A Details Description
Related parts for OD8015-12LSS10A
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1506TR 5" datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
TUFFMAN PROTECTIVE BOOT GRAY datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf