Orion Fans OD8020-12MB
OD8020-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD8020-12MB
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8020-12MB.pdf
Availability of OD8020-12MB
QUANTITY
OD8020-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8020-12MB
Internal Part NumberEIS-OD8020-12MB
FamilyDC Fans
SeriesOD8020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8020-12MB
Related LinksOD802, OD8020-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8020-12MB Details Description
Related parts for OD8020-12MB
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V D2PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 10 IN 5K/.1% datasheet.pdf
RIBBON CABLE CLAMP 2.0'' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf