Orion Fans OD8032-12HB02A
OD8032-12HB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD8032-12HB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8032-12HB02A.pdf
Availability of OD8032-12HB02A
QUANTITY
OD8032-12HB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8032-12HB02A
Internal Part NumberEIS-OD8032-12HB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8032
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow50.0 CFM (1.41m³/min)
Static Pressure0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise40 dB
Power (Watts)-
RPM3800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.550A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8032-12HB02A
Related LinksOD8032-, OD8032-12HB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8032-12HB02A Details Description
Related parts for OD8032-12HB02A
CONN HEADR 58POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 68M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 710MA datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 32POS datasheet.pdf
TXRX ZIGBEE PRO 2.4GHZ ISM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 10W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf