Orion Fans OD8032-24LB02A
OD8032-24LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD8032-24LB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD8032-24LB02A.pdf
Availability of OD8032-24LB02A
QUANTITY
OD8032-24LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8032-24LB02A
Internal Part NumberEIS-OD8032-24LB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8032
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow40.0 CFM (1.13m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise31 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.230A
Voltage Range12 ~ 30VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8032-24LB02A
Related LinksOD8032-, OD8032-24LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8032-24LB02A Details Description
Related parts for OD8032-24LB02A
MOD PWR ENTRY SCREW-ON PNL 2POS datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
SHLDR SCREW CHEESE SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 8POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SGE1510-2-0150L-150C datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
6800UF 450V 90X146MM 85C 2000H datasheet.pdf