Orion Fans OD8038-12LB02A
OD8038-12LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-12LB02A
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-12LB02A.pdf
Availability of OD8038-12LB02A
QUANTITY
OD8038-12LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-12LB02A
Internal Part NumberEIS-OD8038-12LB02A
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 38mm W
Air Flow38.0 CFM (1.08m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise32 dB
Power (Watts)1.70W
RPM2500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-12LB02A
Related LinksOD8038-, OD8038-12LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-12LB02A Details Description
Related parts for OD8038-12LB02A
IC MPU I186 20MHZ 80SQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.2W 1.2VOUT 6A SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO268 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 65E 38KV datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 9V datasheet.pdf