Orion Fans OD8038-24HB-VXCO2A
OD8038-24HB-VXCO2A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-24HB-VXCO2A
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-24HB-VXCO2A.pdf
Availability of OD8038-24HB-VXCO2A
QUANTITY
OD8038-24HB-VXCO2A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-24HB-VXCO2A
Internal Part NumberEIS-OD8038-24HB-VXCO2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package500
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow99.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.810 in H2O (201.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise57 dB
Power (Watts)13.0W
RPM6300 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.5A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-24HB-VXCO2A
Related LinksOD8038-24, OD8038-24HB-VXCO2A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-24HB-VXCO2A Details Description
Related parts for OD8038-24HB-VXCO2A
CONN TERM FEMALE 22-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
SENSOR ANGULAR 180 DEGREES TDFN8 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 269K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf