Orion Fans OD8038-24HBVXC10A
OD8038-24HBVXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-24HBVXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-24HBVXC10A.pdf
Availability of OD8038-24HBVXC10A
QUANTITY
OD8038-24HBVXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-24HBVXC10A
Internal Part NumberEIS-OD8038-24HBVXC10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow99.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.810 in H2O (201.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise57 dB
Power (Watts)13.0W
RPM6300 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.5A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-24HBVXC10A
Related LinksOD8038-2, OD8038-24HBVXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-24HBVXC10A Details Description
Related parts for OD8038-24HBVXC10A
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM PNP NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 11CK datasheet.pdf