Orion Fans OD8038-48LB-VXC10A
OD8038-48LB-VXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-48LB-VXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-48LB-VXC10A.pdf
Availability of OD8038-48LB-VXC10A
QUANTITY
OD8038-48LB-VXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-48LB-VXC10A
Internal Part NumberEIS-OD8038-48LB-VXC10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
SeriesOD8038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.500 in H2O (124.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise51 dB
Power (Watts)7.00W
RPM4900 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.150A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-48LB-VXC10A
Related LinksOD8038-48, OD8038-48LB-VXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-48LB-VXC10A Details Description
Related parts for OD8038-48LB-VXC10A
Crystal 8.1920MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC50H/AE50M/HPL50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf