Orion Fans OD9225-12LB
OD9225-12LB picture photo
Mfg. Part Number
OD9225-12LB
Brief Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD9225-12LB.pdf
Availability of OD9225-12LB
QUANTITY
OD9225-12LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9225-12LB
Internal Part NumberEIS-OD9225-12LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
SeriesOD9225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 25mm W
Air Flow39.0 CFM (1.10m³/min)
Static Pressure0.070 in H2O (17.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB
Power (Watts)-
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.130A
Voltage Range7 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9225-12LB
Related LinksOD922, OD9225-12LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9225-12LB Details Description
Related parts for OD9225-12LB
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 350NS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 400V 16A PCB datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
DESOLDERING GUN WORKSTAND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf