Orion Fans OD9238-12MB
OD9238-12MB picture photo
Mfg. Part Number
OD9238-12MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD9238-12MB.pdf
Availability of OD9238-12MB
QUANTITY
OD9238-12MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9238-12MB
Internal Part NumberEIS-OD9238-12MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 38mm W
Air Flow90.0 CFM (2.54m³/min)
Static Pressure0.340 in H2O (84.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise47 dB
Power (Watts)12.0W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range7 ~ 13.2VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9238-12MB
Related LinksOD923, OD9238-12MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9238-12MB Details Description
Related parts for OD9238-12MB
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SW LONG STRT LEVER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/16" 6" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 954MA 165 MOHM datasheet.pdf