Orion Fans OD9238-24HB
OD9238-24HB picture photo
Mfg. Part Number
OD9238-24HB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD9238-24HB.pdf
Availability of OD9238-24HB
QUANTITY
OD9238-24HB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9238-24HB
Internal Part NumberEIS-OD9238-24HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
RoHS Information3-1879634-3 Statement of Compliance
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 38mm W
Air Flow90.0 CFM (2.54m³/min)
Static Pressure0.400 in H2O (99.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)13.2W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.280A
Voltage Range17 ~ 26.4VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9238-24HB
Related LinksOD923, OD9238-24HB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9238-24HB Details Description
Related parts for OD9238-24HB
IC VOICE REC/PLAY 6MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 12A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
LED 5MM PHOTOTRANS BLUE TRANSP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf