Orion Fans ODB600PT-48HB
ODB600PT-48HB picture photo
Mfg. Part Number
ODB600PT-48HB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 120.5X32MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
ODB600PT-48HB.pdf
Availability of ODB600PT-48HB
QUANTITY
ODB600PT-48HB Order Process
Ship out your order
Specifications of ODB600PT-48HB
Internal Part NumberEIS-ODB600PT-48HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesODB600PT
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120.5mm L x 120.5mm H x 32mm W
Air Flow35.0 CFM (0.991m³/min)
Static Pressure0.590 in H2O (147.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise49 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.150A
Voltage Range18 ~ 53VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ODB600PT-48HB
Related LinksODB600, ODB600PT-48HB Datasheet, Orion Fans Distributor
ODB600PT-48HB Details Description
Related parts for ODB600PT-48HB
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 12POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375 datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf