Connor-Winfield OH100-50503CF-010.0M
OH100-50503CF-010.0M picture photo
Mfg. Part Number
OH100-50503CF-010.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
OH100-50503CF-010.0M.pdf
Availability of OH100-50503CF-010.0M
QUANTITY
OH100-50503CF-010.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of OH100-50503CF-010.0M
Internal Part NumberEIS-OH100-50503CF-010.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOH100/200/300 Series OCXO
Featured ProductOH100 and OH300 OCXO Series
Standard Package10
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesOH100
PackagingBulk
TypeOCXO
Frequency10MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±5ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
Height0.500" (12.70mm)
Package / Case5-DIP
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OH100-50503CF-010.0M
Related LinksOH100-5050, OH100-50503CF-010.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
OH100-50503CF-010.0M Details Description
Related parts for OH100-50503CF-010.0M
ADAPTER TERM STRIP JACK 10-32GRN datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 98A PLUS247 datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 9POS 5.08MM datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf