Connor-Winfield OH300-61005CV-030.72M
OH300-61005CV-030.72M picture photo
Mfg. Part Number
OH300-61005CV-030.72M
Brief Description
OSC VCOCXO 30.72MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
OH300-61005CV-030.72M.pdf
Availability of OH300-61005CV-030.72M
QUANTITY
OH300-61005CV-030.72M Order Process
Ship out your order
Specifications of OH300-61005CV-030.72M
Internal Part NumberEIS-OH300-61005CV-030.72M
Standard Package25
SeriesOH300
Packaging*
TypeVCOCXO
Frequency30.72MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Height0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OH300-61005CV-030.72M
Related LinksOH300-6100, OH300-61005CV-030.72M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
OH300-61005CV-030.72M Details Description
Related parts for OH300-61005CV-030.72M
MNT W/O ADHESIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DEMO BRD SNG CHNNL OP-AMP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf