Murata Electronics North America OKI-78SR-5/1.5-W36-C
OKI-78SR-5/1.5-W36-C picture photo
Mfg. Part Number
OKI-78SR-5/1.5-W36-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 36VIN 5VOUT
Datasheet Download
OKI-78SR-5/1.5-W36-C.pdf
Availability of OKI-78SR-5/1.5-W36-C
QUANTITY
OKI-78SR-5/1.5-W36-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKI-78SR-5/1.5-W36-C
Internal Part NumberEIS-OKI-78SR-5/1.5-W36-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOkami™ Series Non-Isolated Point of Load DC/DC Converters
Featured ProductOkami Series Non-Isolated Point of Load DCDC Converters
Standard Package360
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKI-78SR
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation-
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.41" L x 0.30" W x 0.65" H (10.4mm x 7.6mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKI-78SR-5/1.5-W36-C
OKI-78SR-5/1.5-W36-C Details Description
Related parts for OKI-78SR-5/1.5-W36-C
VARISTOR 643.5V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 416 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf