Murata Electronics North America OKL2-T/12-W12P2-C
OKL2-T/12-W12P2-C picture photo
Mfg. Part Number
OKL2-T/12-W12P2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 66W
Datasheet Download
OKL2-T/12-W12P2-C.pdf
Availability of OKL2-T/12-W12P2-C
QUANTITY
OKL2-T/12-W12P2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKL2-T/12-W12P2-C
Internal Part NumberEIS-OKL2-T/12-W12P2-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOkami Series Non-Isolated Point of Load DCDC Converters
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKL2-T/12-W12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.69 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.34" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKL2-T/12-W12P2-C
Related LinksOKL2-T/1, OKL2-T/12-W12P2-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKL2-T/12-W12P2-C Details Description
Related parts for OKL2-T/12-W12P2-C
JUMPER-H1500TR/A3048V/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf