Murata Electronics North America OKL2-T/20-W12N2-C
OKL2-T/20-W12N2-C picture photo
Mfg. Part Number
OKL2-T/20-W12N2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 110W
Datasheet Download
OKL2-T/20-W12N2-C.pdf
Availability of OKL2-T/20-W12N2-C
QUANTITY
OKL2-T/20-W12N2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKL2-T/20-W12N2-C
Internal Part NumberEIS-OKL2-T/20-W12N2-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOkami Series Non-Isolated Point of Load DCDC Converters
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKL2-T/20-W12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.69 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series110W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.34" H (33.0mm x 13.5mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKL2-T/20-W12N2-C
Related LinksOKL2-T/2, OKL2-T/20-W12N2-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKL2-T/20-W12N2-C Details Description
Related parts for OKL2-T/20-W12N2-C
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X9 BLK datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.15A 190 MOHM datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf