Murata Electronics North America OKR-T/1.5-W12-C
OKR-T/1.5-W12-C picture photo
Mfg. Part Number
OKR-T/1.5-W12-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.591-6V 7.5W
Datasheet Download
OKR-T/1.5-W12-C.pdf
Availability of OKR-T/1.5-W12-C
QUANTITY
OKR-T/1.5-W12-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKR-T/1.5-W12-C
Internal Part NumberEIS-OKR-T/1.5-W12-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.591 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.41" L x 0.24" W x 0.40" H (10.4mm x 6.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKR-T/1.5-W12-C
Related LinksOKR-T/1, OKR-T/1.5-W12-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKR-T/1.5-W12-C Details Description
Related parts for OKR-T/1.5-W12-C
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.9A 320 MOHM TH datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SAMPLING 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 96POS W/POST SMD datasheet.pdf
S30 BLK PULLTIGHT SEAL 9" RNDM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 24POS DUAL SMD datasheet.pdf