Murata Electronics North America OKX2-T/16-W5N-C
OKX2-T/16-W5N-C picture photo
Mfg. Part Number
OKX2-T/16-W5N-C
Brief Description
CONV DC/DC SIP 52.8W .75-3.6VOUT
Datasheet Download
OKX2-T/16-W5N-C.pdf
Availability of OKX2-T/16-W5N-C
QUANTITY
OKX2-T/16-W5N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKX2-T/16-W5N-C
Internal Part NumberEIS-OKX2-T/16-W5N-C
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKX-T/16-W5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.75 ~ 3.63 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series53W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.37" W x 0.50" H (50.8mm x 9.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max53W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKX2-T/16-W5N-C
Related LinksOKX2-T/, OKX2-T/16-W5N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKX2-T/16-W5N-C Details Description
Related parts for OKX2-T/16-W5N-C
CONN HEADER .050 80POS VERT SHRD datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL INVRT 10.5V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
OSC VCXO 187.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 12MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V T/H datasheet.pdf