Murata Electronics North America OKY2-T/16-W5P-C
OKY2-T/16-W5P-C picture photo
Mfg. Part Number
OKY2-T/16-W5P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 52.8W 5VIN 16AOUT SMD
Datasheet Download
OKY2-T/16-W5P-C.pdf
Availability of OKY2-T/16-W5P-C
QUANTITY
OKY2-T/16-W5P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKY2-T/16-W5P-C
Internal Part NumberEIS-OKY2-T/16-W5P-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKY-T/16-W5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.75 ~ 3.63 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series53W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max53W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKY2-T/16-W5P-C
Related LinksOKY2-T/, OKY2-T/16-W5P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKY2-T/16-W5P-C Details Description
Related parts for OKY2-T/16-W5P-C
PHOTODIODE BLUE LEN 2.98MM TO-46 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
MOD WI-9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf