Tripp Lite OMNIVS1000
OMNIVS1000 picture photo
Mfg. Part Number
OMNIVS1000
Manufacturer
Product Category
UPS Systems
Brief Description
UPS 1000VA 500W 120V 8OUT RJ45
Datasheet Download
OMNIVS1000.pdf
Availability of OMNIVS1000
QUANTITY
OMNIVS1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of OMNIVS1000
Internal Part NumberEIS-OMNIVS1000
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUPS Systems Basics
How to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyUPS Systems
SeriesOmni VS™
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsDesktop, Home Theater
FormTower
Power - Rated1kVA / 500W
AC Outlets8 (6 UPS, 2 Surge Only)
Backup Time - Max Load3.5 minutes
Media Lines ProtectedRJ45
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA 5-15P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Cord Length6' (1.83m)
Size7.48" L x 5.24" W x 10.75" H (190.0mm x 133.0mm x 273.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OMNIVS1000
Related LinksOMNIV, OMNIVS1000 Datasheet, Tripp Lite Distributor
OMNIVS1000 Details Description
Related parts for OMNIVS1000
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf