Texas Instruments OPA180IDGKT
OPA180IDGKT picture photo
Mfg. Part Number
OPA180IDGKT
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 36V 8VSSOP
Datasheet Download
OPA180IDGKT.pdf
Availability of OPA180IDGKT
QUANTITY
OPA180IDGKT Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA180IDGKT
Internal Part NumberEIS-OPA180IDGKT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOPA180 Zero-Drift Operational Amplifiers
Manufacturer Product PageOPA180IDGKT Specifications
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeZero-Drift
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250pA
Voltage - Input Offset15µV
Current - Supply450µA
Current - Output / Channel18mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 36 V, ±2.25 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA180IDGKT
Related LinksOPA18, OPA180IDGKT Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA180IDGKT Details Description
Related parts for OPA180IDGKT
IC DRVR LASER DIODE 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf