Texas Instruments OPA2228U/2K5
OPA2228U/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2228U/2K5
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC
Datasheet Download
OPA2228U/2K5.pdf
Availability of OPA2228U/2K5
QUANTITY
OPA2228U/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2228U/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA2228U/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate11 V/µs
Gain Bandwidth Product33MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2.5nA
Voltage - Input Offset5µV
Current - Supply3.7mA
Current - Output / Channel45mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)5 V ~ 36 V, ±2.5 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)