Texas Instruments OPA2342UA/2K5G4
OPA2342UA/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2342UA/2K5G4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2342UA/2K5G4.pdf
Availability of OPA2342UA/2K5G4
QUANTITY
OPA2342UA/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2342UA/2K5G4
Internal Part NumberEIS-OPA2342UA/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate1 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply150µA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 5.5 V, ±1.35 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2342UA/2K5G4
Related LinksOPA2342, OPA2342UA/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2342UA/2K5G4 Details Description
Related parts for OPA2342UA/2K5G4
RES SMD 232 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 71A SO8FL datasheet.pdf