Texas Instruments OPA2343UA/2K5
OPA2343UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2343UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2343UA/2K5.pdf
Availability of OPA2343UA/2K5
QUANTITY
OPA2343UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2343UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA2343UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageOPA2343UA/2K5 Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate6 V/µs
Gain Bandwidth Product5.5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset2mV
Current - Supply850µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2343UA/2K5
Related LinksOPA234, OPA2343UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2343UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA2343UA/2K5
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DDS 10BIT 50MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL BUFFER 64LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf