Texas Instruments OPA2344UA/2K5
OPA2344UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2344UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2344UA/2K5.pdf
Availability of OPA2344UA/2K5
QUANTITY
OPA2344UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2344UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA2344UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply150µA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2344UA/2K5
Related LinksOPA234, OPA2344UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2344UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA2344UA/2K5
CONN PLUG 6POS MTA156 20AWG YELL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 12POS CRIMP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 775MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
TVS DIODES 3.3VWM 19VC 2X3DFN datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf