Texas Instruments OPA2350UA/2K5G4
OPA2350UA/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2350UA/2K5G4
Brief Description
IC OPAMP GP 38MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2350UA/2K5G4.pdf
Availability of OPA2350UA/2K5G4
QUANTITY
OPA2350UA/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2350UA/2K5G4
Internal Part NumberEIS-OPA2350UA/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate22 V/µs
Gain Bandwidth Product38MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5pA
Voltage - Input Offset150µV
Current - Supply5.2mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2350UA/2K5G4
Related LinksOPA2350, OPA2350UA/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2350UA/2K5G4 Details Description
Related parts for OPA2350UA/2K5G4
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-05VO datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10 OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf