Texas Instruments OPA340UA/2K5
OPA340UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA340UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA340UA/2K5.pdf
Availability of OPA340UA/2K5
QUANTITY
OPA340UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA340UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA340UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Fab Site 16/May/2014
Qualification Revision C 16/May/2014
Manufacturer Product PageOPA340UA/2K5 Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate6 V/µs
Gain Bandwidth Product5.5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset150µV
Current - Supply750µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA340UA/2K5
Related LinksOPA340, OPA340UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA340UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA340UA/2K5
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
JACKSCREW KIT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 3.5NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf