Texas Instruments OPA350UA/2K5
OPA350UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA350UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 38MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA350UA/2K5.pdf
Availability of OPA350UA/2K5
QUANTITY
OPA350UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA350UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA350UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Manufacturer Product PageOPA350UA/2K5 Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate22 V/µs
Gain Bandwidth Product38MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5pA
Voltage - Input Offset150µV
Current - Supply5.2mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA350UA/2K5
Related LinksOPA350, OPA350UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA350UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA350UA/2K5
IC 24-BIT AUDIO CODEC 64-HTQFP datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8CLCC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 360POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf