Texas Instruments OPA4340UA/2K5
OPA4340UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA4340UA/2K5
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
OPA4340UA/2K5.pdf
Availability of OPA4340UA/2K5
QUANTITY
OPA4340UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4340UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA4340UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate6 V/µs
Gain Bandwidth Product5.5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset150µV
Current - Supply750µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4340UA/2K5
Related LinksOPA434, OPA4340UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4340UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA4340UA/2K5
CONN FERRULE UNINSUL 12AWG datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 17POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AIR CONDITIONER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf