TT Electronics/Optek Technology OPA81T35CZ
OPA81T35CZ picture photo
Mfg. Part Number
OPA81T35CZ
Manufacturer
Product Category
Infrared, UV, Visible Emitters
Brief Description
EMITTER IR 850NM 50MA
Datasheet Download
OPA81T35CZ.pdf
Availability of OPA81T35CZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OPA81T35CZ Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA81T35CZ
Internal Part NumberEIS-OPA81T35CZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyInfrared, UV, Visible Emitters
Series-
PackagingBulk
TypeIR
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If-
Wavelength850nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Viewing Angle18°
OrientationTop View
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA81T35CZ
Related LinksOPA81, OPA81T35CZ Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPA81T35CZ Details Description
Related parts for OPA81T35CZ
HINGE ROLLER LEVER FOR Z SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET F4 .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf