TT Electronics/Optek Technology OPB350W250Z
OPB350W250Z picture photo
Mfg. Part Number
OPB350W250Z
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Brief Description
SENS OPTO SLOT 6.35MM TRANS C-MT
Datasheet Download
OPB350W250Z.pdf
Availability of OPB350W250Z
QUANTITY
OPB350W250Z Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB350W250Z
Internal Part NumberEIS-OPB350W250Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOPB350 Medical Applications
PCN Design/SpecificationPhototransistor Update 09/Mar/2015
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
SeriesOPB350
PackagingBulk
Sensing Distance0.250" (6.35mm)
Sensing MethodLiquid
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Pre-Wired
Type-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB350W250Z
Related LinksOPB35, OPB350W250Z Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB350W250Z Details Description
Related parts for OPB350W250Z
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC TX 900-960MHZ -8-13DB 20QFN datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HELASIGN MARKER BOOK 1X.75X3" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf