TT Electronics/Optek Technology OPB830W55Z
OPB830W55Z picture photo
Mfg. Part Number
OPB830W55Z
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Brief Description
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT
Datasheet Download
OPB830W55Z.pdf
Availability of OPB830W55Z
QUANTITY
OPB830W55Z Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB830W55Z
Internal Part NumberEIS-OPB830W55Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSlotted Switches
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Series-
PackagingBulk
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)30mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Pre-Wired
TypeUnamplified
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB830W55Z
Related LinksOPB83, OPB830W55Z Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB830W55Z Details Description
Related parts for OPB830W55Z
REGULATOR -9V 0.55A 3SIP SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.7GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC CHARGER NIMH/NICD 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 103-171V datasheet.pdf
NADELHUELSE datasheet.pdf
M803 5C 5#16 PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
IC PROM SER 1MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf