TT Electronics/Optek Technology OPB891T55
OPB891T55 picture photo
Mfg. Part Number
OPB891T55
Brief Description
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU
Datasheet Download
OPB891T55.pdf
Availability of OPB891T55
QUANTITY
OPB891T55 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB891T55
Internal Part NumberEIS-OPB891T55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)30mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePCB Mount
TypeUnamplified
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB891T55
Related LinksOPB8, OPB891T55 Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB891T55 Details Description
Related parts for OPB891T55
RES SMD 10.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf