TT Electronics/Optek Technology OPB991N11
OPB991N11 picture photo
Mfg. Part Number
OPB991N11
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
Brief Description
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS
Datasheet Download
OPB991N11.pdf
Availability of OPB991N11
QUANTITY
OPB991N11 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB991N11
Internal Part NumberEIS-OPB991N11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
SeriesPhotologic®
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationNPN - Open Collector, Buffer
Mounting TypeChassis Mount
Current - Supply12mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 16 V
Response Time70ns
Package / CaseModule, Pre-Wired
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB991N11
Related LinksOPB9, OPB991N11 Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB991N11 Details Description
Related parts for OPB991N11
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 600MA 748 MOHM datasheet.pdf
LIQUID TIGHT PLUG BLK .625" HL datasheet.pdf
SENSOR COUPLING MODULE datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 15W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf