| Internal Part Number | EIS-ORNV50021002T0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | ORNV Series Voltage Divider Resistor Networks | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Resistor Networks, Arrays | |
| Series | ORNV | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit Type | Voltage Divider | |
| Resistance (Ohms) | 10k, 50k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Number of Resistors | 5 | |
| Number of Pins | 8 | |
| Power Per Element | 100mW | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Voltage Divider (TCR Matched) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.194" L x 0.157" W (4.93mm x 3.99mm) | |
| Height | 0.068" (1.73mm) | |