C&K Components OS203013MT8QN1
OS203013MT8QN1 picture photo
Mfg. Part Number
OS203013MT8QN1
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V
Datasheet Download
OS203013MT8QN1.pdf
Availability of OS203013MT8QN1
QUANTITY
OS203013MT8QN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of OS203013MT8QN1
Internal Part NumberEIS-OS203013MT8QN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesOS
PackagingBulk
CircuitDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating300mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard
Actuator Length3.00mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Travel3.20mm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OS203013MT8QN1
Related LinksOS20301, OS203013MT8QN1 Datasheet, C&K Components Distributor
OS203013MT8QN1 Details Description
Related parts for OS203013MT8QN1
REG 1.0V 1.5A 3.3V/5VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 10V 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 11POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ16B M40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf