C&K Components OS203013MT8QN1
OS203013MT8QN1 picture photo
Mfg. Part Number
OS203013MT8QN1
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V
Datasheet Download
OS203013MT8QN1.pdf
Availability of OS203013MT8QN1
QUANTITY
OS203013MT8QN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of OS203013MT8QN1
Internal Part NumberEIS-OS203013MT8QN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesOS
PackagingBulk
CircuitDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating300mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard
Actuator Length3.00mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Travel3.20mm
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OS203013MT8QN1
Related LinksOS20301, OS203013MT8QN1 Datasheet, C&K Components Distributor
OS203013MT8QN1 Details Description
Related parts for OS203013MT8QN1
BOARD DEMO RF TRANSMITTER 433MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BUTT SPLC INSULK.TPD(2500/RL) B- datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf