On-Shore Technology, Inc. OSTEB120150
OSTEB120150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEB120150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM
Datasheet Download
OSTEB120150.pdf
Availability of OSTEB120150
QUANTITY
OSTEB120150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEB120150
Internal Part NumberEIS-OSTEB120150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTEB
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEB120150
Related LinksOSTEB, OSTEB120150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEB120150 Details Description
Related parts for OSTEB120150
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IGBT PHASELEG 1200V 30A SMPD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf