On-Shore Technology, Inc. OSTEI04C1530
OSTEI04C1530 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEI04C1530
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 4POS 15MM
Datasheet Download
OSTEI04C1530.pdf
Availability of OSTEI04C1530
QUANTITY
OSTEI04C1530 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEI04C1530
Internal Part NumberEIS-OSTEI04C1530
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTEI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.591" (15.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current125A
Voltage600V
Wire Gauge2-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw4.12 Nm (36.5 Lb-In)
Screw ThreadM5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEI04C1530
Related LinksOSTEI0, OSTEI04C1530 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEI04C1530 Details Description
Related parts for OSTEI04C1530
TERM RING HVY NYL 16-12AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1A 245 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS FREE - STR SOCKET 15M datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
1000UF 16V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf