On-Shore Technology, Inc. OSTEI19C1531
OSTEI19C1531 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEI19C1531
Brief Description
CONN TERM BLOCK 19POS 15MM
Datasheet Download
OSTEI19C1531.pdf
Availability of OSTEI19C1531
QUANTITY
OSTEI19C1531 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEI19C1531
Internal Part NumberEIS-OSTEI19C1531
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.591" (15.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current125A
Voltage600V
FeaturesFlange (Mounting)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw4.12 Nm (36.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEI19C1531
Related LinksOSTEI1, OSTEI19C1531 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEI19C1531 Details Description
Related parts for OSTEI19C1531
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 270V 150A MS013 datasheet.pdf
IC INVERT HEX SCHM 5VIN 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf