| Internal Part Number | EIS-OSTEP230000 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | OSTEP | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded | |
| Number of Positions | 23 | |
| Positions Per Level | 23 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 15A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |