On-Shore Technology, Inc. OSTES060150
OSTES060150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTES060150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM
Datasheet Download
OSTES060150.pdf
Availability of OSTES060150
QUANTITY
OSTES060150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTES060150
Internal Part NumberEIS-OSTES060150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTES
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTES060150
Related LinksOSTES, OSTES060150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTES060150 Details Description
Related parts for OSTES060150
CONN PIN 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
6 LED FESTOON LAMP WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 12POS THRUHL datasheet.pdf