| Internal Part Number | EIS-OSTEX130000 | |
| Series | OSTEX | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Partial Shroud | |
| Number of Positions | 13 | |
| Positions Per Level | 13 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Termination Style | Solder | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |
| Contact Mating Finish | - | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | OSTEX130000 | |
| Related Links | OSTEX, OSTEX130000 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor | |
 | 1607630000 | TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |
 | 2-316130-3 | CONN HDR 5POS R/A KEY-Y 30GOLD | datasheet.pdf | |