On-Shore Technology, Inc. OSTH2160080
OSTH2160080 picture photo
Mfg. Part Number
OSTH2160080
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 16POS 7.5MM
Datasheet Download
OSTH2160080.pdf
Availability of OSTH2160080
QUANTITY
OSTH2160080 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTH2160080
Internal Part NumberEIS-OSTH2160080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTH2
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTH2160080
Related LinksOSTH2, OSTH2160080 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTH2160080 Details Description
Related parts for OSTH2160080
PHOTODIODE BLUE W/DF 1.55MM T1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 120TQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LAPPING FILM 268X PSA datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO213AA datasheet.pdf