On-Shore Technology, Inc. OSTH3050080
OSTH3050080 picture photo
Mfg. Part Number
OSTH3050080
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM
Datasheet Download
OSTH3050080.pdf
Availability of OSTH3050080
QUANTITY
OSTH3050080 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTH3050080
Internal Part NumberEIS-OSTH3050080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTH3
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTH3050080
Related LinksOSTH3, OSTH3050080 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTH3050080 Details Description
Related parts for OSTH3050080
CAP CER 50PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 1A LEVER datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
GAGE datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
14MM FLSH BLK CHRM HYP BLU 24VDC datasheet.pdf